Viděli jste v Receptáři: Jak se dělá suchá plovoucí podlaha

V oblíbeném Receptáři na Primě předvedli 6. června Kutilové Pavel Zeman a Honza Herman rychlý způsob rekonstrukce podlahy, který s trochou zručnosti zvládnete i svépomocí. Od začátku do konce vysvětlili jak postupovat při rekonstrukci podlahy suchou cestou s izolačním podsypem z lehkého keramického kameniva Liapor a podlahovými deskami.

 

Tento způsob rekonstrukce  se používá s oblibou při realizacích podlah s nerovným podkladem ve starších domech, chatách či chalupách. A to především kvůli absenci veškerých mokrých procesů, relativně nízké hmotnosti podlahy a také dobrým akustickým vlastnostem.

 

Pokud jste Receptář neviděli, můžete se podívat na jeho záznam na webu pořadu. My jsme pro vás postup rekonstrukce shrnuli do několika bodů:

  1. 1.    Nejprve je nutné vybourat starou podlahu a odstranit původní násyp.
  2. 2.    Následuje překrytí podkladu separační netkanou geotextilií po celé ploše místnosti.
  3. 3.    Po obvodu místnosti se na stěny připevní dilatační pásky z kamenné vlny a to na celou výšku skladby podlahy.
  4. 4.    Pak je již možné aplikovat vyrovnávací podsyp z lehkého keramického kameniva Liapor 1-4 mm, který by měl mít výšku od 2 do cca 10 cm. Pokud potřebujeme, aby byla výška podsypu větší než 10 cm, je vhodné ji v polovině podsypu rozdělit podlahovou deskou o tloušťce do cca 10 mm. Tím se celá skladba ztuží a podlaha se zpevní.
  5. 5.    Vrstva kameniva se urovnává a hutní pouze ručně. Pokud je správně provedená, nevykazuje žádné další sedání. Liapor je doporučeno ukládat v pruzích o cca 20 % širších, než je formát zvolených podlahových desek. Podlaha se také po pruzích těmito deskami zaklápí. Pro zaklopení lze zvolit OSB desky, desky sádrovláknité, cementotřískové, případně i další, které se pokládají a spojují dle doporučení jejich výrobce. Obvykle za použití šroubů a lepidla.
  6. 6.    POZOR: Není správné ukládat vrstvu Liaporu najednou v celé ploše místnosti. Vrstva Liaporu není v ploše pochozí bez provizorního zakrytí.
  7. 7.    Když je podlaha zaklopená podlahovými deskami, stačí už jen přetmelit spáry.
  8. 8.    Po zaschnutí lepidla a tmelu můžeme pokračovat pokládkou finální nášlapné vrstvy. V případě použití vinylových podlah je vhodné na podlahové desky použít ještě tenkou vrstvu nivelační stěrky, která perfektně zahladí povrch.

Správný postup rekonstrukce podlahy ilustruje také krátké instruktážní video.

https://www.youtube.com/watch?v=UFiLIJd0jxU


Nákup on-line i v obchodní síti

Keramické kamenivo Liapor 1-4 mm se dodává v pytlích po 50 l. Najdete ho v sortimentu vybraných stavebnin, nebo si ho můžete objednat on-line v e-shopu obchod.liapor.cz.


zdroj: http://www.dumjednimtahem.cz