Proč si postavit dřevostavbu?

V dnešní době přibývá výstavba dřevostaveb oproti zděným domům. Podíl postavených staveb na bází dřeva na našem trhu stále roste. Stále více lidí si už uvědomuje, že dům ze dřeva nemusí vypadat jen jako nějaká dřevěná chaloupka na občasné přebývání. Dřevostavby díky novým materiálům a technologiím splňují podmínky plnohodnotného a moderního bydlení.
 
Hlavní výhodou dřevostaveb je jejich rychlost výstavby. Výstavba rodinných domů na bázi dřeva trvá průměrně 3 - 6 měsíců, a to v závislosti na typu konstrukce a způsobu montáže. Další zásadní výhodou dřevostavby je suchý proces výstavby. Když pomineme výstavbu základové desky, tak se do horní stavby nedostává žádná vlhkost. Při výstavbě dnešních zděným domů, kde je snaha k urychlení výstavby, dochází k nedodržení technologických přestávek, a tím může v konstrukcích zůstávat značné množství vody, které následovně může mít negativní vliv na celou stavbu (plísně, tepelné mosty a atd..).
 
Tepelné izolační vlastnosti dřevostaveb jsou výrazně lepší než u zděných staveb. Jelikož tepelná izolace v dřevostavbách, není dodatečnou vrstvou v konstrukci, ale tvoří základní a nejdůležitější část vnitřní skladby obvodové konstrukce. Obvodová konstrukce dřevostavby o celkové tloušťce 300 mm, včetně fasádního zateplení 100 mm splňuje požadavky pro nízkoenergetické domy. Abychom dosáhly stejných parametru u zděných staveb, musela by mít obvodová konstrukce celkovou tloušťku minimálně 550 mm se zateplením 150 mm. Z toho nám vyplívá, že stavba dřevostavby, při stejné zastavěné ploše, bude mít větší vnitřní užitný prostor než zděná stavba.
 
Vzhledem na životní prostředí má dřevostavba menší negativní dopad než zděná stavba. Materiály použité při stavbě domu na bázi dřeva mají méně nákladný technologický výrobní proces než materiály u zděných staveb. Také recyklace dřevostavby je snadnější a méně nákladnější.
 
Samozřejmě každý systém má nějaké zápory. U dřevostaveb se musí dbát na větší propracovanost projektové a prováděcí dokumentace. Stěžejní část je hlavně při samotné výstavbě domu. Je důležité provádět přesné provedení jednotlivých konstrukčních detailů. Velký důraz je také na statiku konstrukce a protipožární řešení.
 
         Další výhody dřevostaveb Vám rádi zodpovědí odborníci z Dřevostavby Haná a také pomohou s výběrem Vašeho domu na www.drevostavbyhana.cz
 
 


zdroj: http://www.drevostavbyhana.cz