Výběr pozemku pro stavbu rodinného domu

Výběr pozemku pro stavbu rodinného domu je, podobně jako výběr projektu domu, velmi subjektivní záležitost. Jsou ale věci, které byste měli vzít v úvahu, případně se o nich poradit s odborníky.
 
Vyberte si dům od Dům jedním tahem a získáte odborné poradenství od výběru pozemku až po dokončení stavby ZDARMA!
 
Co může ovlivňovat výběr pozemku
 
Pomineme-li faktory jako jsou lokalita, výhled, sousedi, či cena, měly byste se při výběru pozemku pro stavbu rodinného domy zamyslet také nad těmito věcmi:
 
Svažitost pozemku
 
Zvažujete koupi pozemku, který není dokonale rovný? Nevadí. Zemní práce, které předchází stavbě domu s nějakou tou nerovností počítají. Pozor ale při větší svažitosti terénu. Kromě finančně náročnějších terénních úprav může svažitější pozemek vyžadovat také stavbu opěrné zdi, případně na míru uzpůsobený projekt domu. Většina typových domů bývá zamýšlena převážně na rovinatý, nebo jen mírně svažitý pozemek.
 
Inženýrské sítě
 
Zda a jak je stavební parcela zasíťovaná zpravidla ovlivňuje její cenu. Nezasíťované parcely bývají o poznání levnější. Důvodem je to, že se přivedení sítí na pozemek může prodražit. Než koupíte takový pozemek, poraďte se s odborníky, kteří vám nastíní, co vše je potřeba vyřídit a kolik to bude stát. Ale ani na zasíťovaném pozemku nemusí být vždy vše, co byste očekávali. Na vesnicích často chybí kanalizace, kterou musíte nahradit vlastní čističkou odpadních vod. Plynovou přípojku také nenajdete všude. Už při koupi pozemku je tedy nutné myslet na to, čím chcete v budoucnu topit! A ani absence vodovodní přípojky nebývá výjimkou. V tom případě nezbývá než řešit studnu či vrt. Všechny tyto věci prodražují stavbu. Proto je důležité se nad nimi zamyslet už při výběru pozemku.
 
Velikost
 
Hezký dům se dá postavit i na malém pozemku. Před jeho nákupem byste si ale vždy měli ověřit, jak velkou část takového pozemku je možné zastavit a tudíž, jestli se tam se svým vysněným domem  vůbec “vejdete”. Poměr mezi zastavěnou a nezastavěnou částí pozemku obvykle určují městské, či obecný vyhlášky. Dalším problém malých pozemků bývají větší omezení pro stavbu a to především v hustější zástavbě. Proto je dobré včas uvažovat o umístění domu pozemek.
 
Orientace vůči světovým stranám
Orientace pozemku vůči světovým stranám také ovlivňuje umístění domu na pozemek. Při prohlídce pozemku si zkuste představit, kam v jakou denní dobu dopadají sluneční paprsky. Nejvíce prosklená část domu by měla kvůli tepelným ziskům a světlu směřovat na jih. Stejně tak co největší plocha zahrady. Velmi zásadní je tato otázka především u pasivních a nízkoenergetických domů.
 
Při stavbě domu vás může překvapit mnoho věcí od začátku do konce. Proto si nevybírejte jen dodavatele domu, vyberte si odborníka v oboru!
 
 
 


zdroj: http://www.dumjednimtahem.cz