Vydařená rekonstrukce vilky pro potřeby mladé rodiny

Vydařená rekonstrukce vilky pro potřeby mladé rodiny
 
Na začátku byl menší rodinný domek - vilka po babičce, postavený roku 1939. V roce 1991 prošel dům částečnou rekonstrukcí, ovšem pro potřeby mladé rodiny s malými dětmi bylo jaksi nutné to vzít „z gruntu“. Z vnějšího pohledu zůstal vzhled domu v podstatě zachován, ale v interiéru došlo k řadě změn, například umístění druhé samostatné koupelny v přízemí objektu, dispoziční změně kuchyně, předsíně a nově i k využití podkrovních částí domu. 
 
Jednou z řady otázek, které bylo nutné vyřešit, byla volba vhodného otopného systému. Vzhledem k tomu, že při rekonstrukci bylo nutné odstranit původní dřevěné podlahy umístěné na škvárovém zásypu, nabízela se v přízemí domu samozřejmě otázka využití podlahového vytápění.  Majitel domu o tomto řešení původně neuvažoval, protože to znamenalo navýšení nákladů na rekonstrukci. Ovšem v momentě, kdy začal s techniky a projektantem řešit skladbu nového souvrství podlahy v přízemí, zjistilo se, že navýšení nákladů bude v podstatě jen v podobě systémových podlahových desek a plastových trubek topení do podlahy. A bylo rozhodnuto. Vzhledem ke svým jedinečným vlastnostem byl zvolen litý sádrový potěr FE 80 Allegro, na který byla po jeho vyschnutí nalepena vinylová podlaha s dekorem dřeva.
 
Zpětně hodnotí majitel domu toto rozhodnutí, jako jedno z nejlepších, které při rekonstrukci udělal. A to nejen z pohledu komfortu, který podlahové topení přináší, ale také z důvodu úspor nákladů na vytápění. Vzhledem k tomu, že teplota vody v otopné soustavě podlahového vytápění se pohybuje v rozmezí 22 – 30°C a je tak naplno využíváno i výhod kondenzačního kotle, který při těchto teplotách vykazuje výrazně menší spotřeby zemního plynu.
 
Protože byly zachovány původní trámové stropy v prvním patře, našly zde uplatnění i suché sádrokartonové podlahy F 146 umístěné na dřevěném zesíleném roštu z KVH hranolů a kročejové izolaci. Na rekonstrukci rodinného domu byla samozřejmě kromě podlah využita i řada dalších materiálů firmy Knauf v podobě sádrokartonových podhledů, předsazených stěn z vysoce pevných akustických desek Diamant, sádrových omítek Rotband a tepelných izolací Knauf Insulation. Obklady a dlažby v koupelnách byly lepeny flexibilním lepidlem Knauf Flexkleber. Spárovací hmota Fugenbunt Jasmín „ladí oku“ spolu s většími formáty obkladů krémové barvy.
 
Celkově lze rekonstrukci hodnotit jako velmi zdařilou. Jedinou z věcí, které by majitel dnes udělal jinak je umístění klasických radiátorů do 1NP. Výhodnějším řešením by bylo použití topných rohoží, které je možné použít ideálně právě na uvedené konstrukce suchých sádrokartonových podlah.

 

 
Knauf litý potěr FE 80 Allegro

house
Knauf final podlahová vrstva
 
Knauf podlahové topení
 
 
Knauf sádrokarton – podkroví
 
Knauf lepení a spárování  
 
 
 


zdroj: http://www.knauf.cz